amnasiona.pl Nasiona poplonowe

Poplony

Poplony są ekologicznym sposobem na tworzenie zielonego nawozu, zielonej masy i paszy dla zwierząt. Poprawiają strukturę gleby, wzbogacają ziemię w azot i próchnicę, zapobiegają erozji wietrznej i wodnej oraz powstrzymują rozprzestrzenianie się szkodników i chorób. Inną zaletą udanego poplonu jest zdecydowane ograniczenie zachwaszczenia oraz neutralizowanie efektów suszy.

Facelia

To jednoroczna roślina o krótkim okresie wegetacyjnym wynoszącym 90-110 dni w zależności od warunków pogodowych. Osiąga najczęściej wysokość 40 70 cm, choć zdarza się przy sprzyjających warunkach, że dorasta do 1 m. Ma ciekawe, zrosłopłatkowe, błękitne, pachnące kwiaty, wabiące pszczoły, stąd jest jedną z 20 najpopularniejszych miododajnych roślin. Kwitnie przez 6-8 tygodni, co jest korzystne dla owadów zapylających, lecz mniej przydatne w uprawie na nasiona. Dzięki swoim licznym zaletom, facelia zajmuje jedną z najważniejszych pozycji na liście roślin poplonowych, uprawianych na zielony nawóz. Jest gatunkiem jednorocznym, tworzącym rozbudowany system korzeniowy, pozwalający na pobieranie substancji pokarmowych z głębszych warstw podłoża i przemieszczanie ich do nadziemnej części zielonej. Posiada bardzo niewielkie wymagania uprawowe oraz stosunkowo krótki okres wegetacji (ok. 3-3,5 miesiąca) jest również uznawana za roślinę fitosanitarną – ogranicza występowanie w glebie mątwika burakowego. Ponadto nie porażają jej choroby i szkodniki, gdyż jej rodzaj jest jedynym przedstawicielem rodziny faceliowatych – nie ma pokrewieństwa z żadnymi gatunkami uprawianych roślin.

Rzodkiew oleista

W ostatnim czasie stała się cenną i poszukiwaną rośliną przedplonową w uprawie ziemniaków i buraków. Ze względu na dużą masę korzeniową, doskonale spulchnia i napowietrza glebę, wprowadzając dodatkowo dużo materii organicznej. Dodatkowo rzodkiew posiada właściwości ograniczające ilość cyst mątwika w glebie, co czyni ten gatunek cenny w ochronie fitosanitarnej gleb. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest szybkie tępo początkowego wzrostu. Od wzejścia aż do utworzenia się pierwszych liści, a następnie rozety liściowej, wzrost jest znacznie szybszy niż rzepaku. Idealna na nawóz zielony, jej głęboki system korzeniowy rozluźnia i poprawia strukturę gleby.

Gorczyca biała

Gorczyca biała należy do rodziny krzyżowych, jest gatunkiem jednorocznym, o korzeniu palowym, lecz słabiej rozwiniętym i krótszym od rzepaku. Gorczyca biała uprawiana jest na nasiona, które następnie wykorzystuje się w przemyśle spożywczym do wyrobu musztardy. W praktyce rolniczej zastosowanie gorczycy jest znacznie szersze. Jest doskonała do wykorzystania jako roślina podporowa przy zasiewie grochu lub wyki. Jest także cenioną rośliną poplonową, a co za tym idzie korzystnie wpływa na stan fitosanitarny gleby i jej kulturę. Pozwala to na uzyskiwanie znacznie wyższych plonów roślin następczych, szczególnie okopowych. Jako roślina poplonowa, potrafi wprowadzić do gleby dużo masy organicznej.

Maryna

• odmiana białej gorczycy o roślinach średniej wysokości
• średnio wczesny termin kwitnienia
• odznacza się właściwościami ograniczającymi ilość mątwika w glebie

Bamberka

• odmiana bezerukowa, przeznaczona głównie do uprawy na nasiona
• może być również uprawiana w poplonie ścierniskowym na paszę lub zielony nawóz
• odmiana ma mniejsze wymagania glebowe

Wybierz swojego przedstawiciela

mapka

DYREKTOR HANDLOWY

1. Grzegorz Orzeszek
tel. 608 483 850
e-mail: grzegorz.orzeszek@amapz.pl

PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY

2. Waldemar Szczypski
tel. 604 218 699
e-mail: waldemar.szczypski@amapz.pl

PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY

3. Wojciech Wajnberger
tel. 882 559 473
e-mail: wojciech.wajnberger@amapz.pl

PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY

4. Krzysztof Błaszkiewicz
tel. 690 533 722
e-mail: krzysztof.blaszkiewicz@amapz.pl